معرفي داروها

درباره وبلاگ
موضوعات

معرفي داروها

قرص آسیکلوویر- کاربردها، عوارض، نحوه مصرف و سایرنکات مهم

چهارشنبه بیست و سوم 5 1398

در این مطلب به طور کامل راجب فواید، عوارض جانبی، نحوه مصرف و سایر نکات مهم قرص آسیکلوویر توضیح می دهیم. این مقاله نتیجه جدیدترین تحقیقات چندین موسسه معتبر پزشکی در سرتاسر دنیا می باشد که کارشناسان ما طی چند روز جمع آوری کرده اند.

اسیکلوویر چیست؟

اسیکلوویر یک داروی تجویزی است که تحت نام تجاری Zovirax هم در دسترس است. این بصورت یک داروی ژنرال (عمومی) هم موجود میباشد. داروهای ژنرال معمولا ارزانتر از داروهای تجاری هستند. در برخی موارد، فرم و قدرت داروهای تجاری و عمومی باهم متفاوت هستند.

اسیکلوویر بصورت قرص، پماد، شربت، کرم های موضعی و آمپول دردسترس است. نوع داخل وریدی آن تنها توسط پزشک قابل استفاده است.

این دارو بعنوان بخشی از درمانهای ترکیبی هم مورد استفاده قرار میگیرد. این بدان معناست که ممکن است نیاز باشد بهمراه داروهای دیگر مصرف شود.

دلایل استفاده از اسیکلوویر چیست؟

آسیکلوریر یک داروی ضد ویروس مطرح است که برای درمان بیماری‌های ویروسی به خصوص هرپس ویریده (عامل ایجاد تبخال) به کار می‌رود. البته در سایر بیماری‌های ویروسی حتی ایدز هم ممکن است مفید باشد. از این دارو برای درمان تبخال و زونا استفاده می‌کنند.

نحوه عملکرد آسیکلوویر چگونه است؟

اسیکلوویر به دسته ی داروهای ضدویروس تعلق دارد. داروهای متعلق به یک دسته عملکرد مشابهی دارند و برای شرایط مشابهی مورد استفاده قرار میگیرند.

اسیکلوویر با کاهش توانایی تکثیر ویروس هرپس در بدن کار میکند. این علایم عفونت را از بین میبرد. اگرچه این دارو عفونت هرپس را درمان نمیکند. عفونتهای هرپس شامل زخمهای سرد، آبله مرغان، زونا و تبخالهای تناسلی است. حتی با این دارو، ویروس هرپس همچنان دربدن باقی میماند. ممکن است علایم بعد از نابودی ویروس فعلی هم اتفاق بیفتد.

عوارض جانبی آسیکلوویر

اسیکلوویر موجب خواب آلودگی نمیشود اما عوارض جانبی زیر را به دنبال دارد:

عوارض جانبی شایع

برخی از شایعترین عوارض جانبی اسیکلوویر عبارتنداز:

  • تهوع
  • استفراغ
  • اسهال
  • سردرد
  • ضعف

...

ادامه متن را در لینک اصلی زیر بخوانید:

قرص آسیکلوویر- کاربردها، عوارض، نحوه مصرف و ...


(0) نظر
X